Прв трофеј за Манчестер сити во Лигата на шампионите

Од:

Манчестер сити за прв пат во клупската историја стана европски фудбалски првак. Клубот во Истанбул во финалето на Лигата на шампионите го победи Интер со 1:0.

Eдинствениот гол на натпреварот го даде Шпанецот Родри во 68. минута.

Претходно, Сити ја освои англиската Премиер лигата и трофејот во ФА Купот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожар во Истанбул пред финалето на Лигата на шампионите, густ чад над стадионот

Ана Ололовска

Нема „бегање“ од судбината – Барса повторно „налета“ на Баерн во ЛШ, во нивната група и Интер!

Горан Наумовски

Левандовски: Ние сме најголемите фаворити во ЛШ

А1он

Виљареал ја совлада Аталанта за осминафинале во ЛШ

Ана Ололовска

Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

Ана Ололовска

Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

А1он