Виљареал ја совлада Аталанта за осминафинале во ЛШ

Од:

Со победата на Виљареал над Аталанта синоќа се комплетираа учесниците во осминафиналето во Лигата на шампионите.

Натпреварот во Бергамо заврши со резултат од 2-3, а истиот претходно беше одложен поради снежното време кое не дозволи да се игра во средата.

Ждрепката е закажана за понеделник од 12 часот по средноевропско време, а традиционално ќе се одржи во Нион, Швајцарија.

Во првиот шешир се победниците Ајакс (Холандија), Баерн (Германија), Јувентус (Италија), Ливерпул (Англија), Лил (Франција), Манчестер Јунајтед (Англија), Манчестер Сити (Англија) и Реал Мадрид (Шпанија).

Во шеширот второпласирани се Атлетико (Шпанија), Бенфика (Португалија), Виљареал (Шпанија), Интер (Италија), ПСЖ (Франција), Салцбург (Австрија), Спортинг (Португалија) и Челси (Англија).

Првите осминафинални натпревари ќе се играат на 15, 16, 22 и 23 февруари, а реваншите на 8, 9, 15 и 16 март. Натпреварите започнуваа од 21 часот.

На 18 март ќе следува и четвртфиналната жрепка, а финалето е закажано за 28 мај.

Би можело да ве интересира

Прв трофеј за Манчестер сити во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожар во Истанбул пред финалето на Лигата на шампионите, густ чад над стадионот

Ана Ололовска

Нема „бегање“ од судбината – Барса повторно „налета“ на Баерн во ЛШ, во нивната група и Интер!

Горан Наумовски

Левандовски: Ние сме најголемите фаворити во ЛШ

А1он

Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

Ана Ололовска

Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

А1он