Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

Од:

Со одигрување на последното, шесто, коло во групите Е, Ф, Г и Х вечерва ќе бидат познати сите патници во нокаут фазата во Лигата на шампиони.

Распоред на денешните натпревари:

Група Е: Баерн – Барселона, Бенфика – Динамо Киев

Табела: Баерн 15, Барселона 7, Бенфика 5, Динамо Киев 1.

Група Ф: Аталанта – Виљареал, Манчестер јунајтед – Јанг Бојс

Табела: Манчестер јунајтед 10, Виљареал 7, Аталанта 6, Јанг Бојс 4.

Група Г: Салцбург – Севиља, Волфсбург – Лил

Табела: Лил 8. Салцбург 7, Севиља 6, Волфсбург 5.

Група Х: Зенит – Челзи, Јувентус – Малме

Табела: Челзи 12, Јувентус 12. Зенит 4. Малме 1.

На вчерашните дуели, најголема борба за влез во осминафиналето се водеше во групата Б, во која покрај Ливерпул пласман во следната фаза обезбеди Атлетико Мадрид.

Вторник – 7 декември

Група А: ПСЖ – Клуб Бриж 4:1, Лајпциг – Манчестер сити 2:1

Табела: Манчестер сити 12, ПСЖ 11, Лајпциг 7, Клуб Бриж 4.

Група Б: Порто – Атлетико Мадрид 1:3, Милан – Ливерпул 1:2

Табела: Ливерпул 18, Атлетико Мадрид 7, Порто 5, Милан 4.

Група Ц: Ајакс – Спортинг 4:2, Борусија (Д) – Бешикташ 5:0

Табела: Ајакс 18, Спортинг 9, Борусија (Д) 9, Бешикташ 0.

Група Д: Реал Мадрид – Интер 2:0, Шахтјор – Шериф 1:1

Табела: Реал Мадрид 15, Интер 10, Шериф 7, Шахтјор 2.

Би можело да ве интересира

Прв трофеј за Манчестер сити во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожар во Истанбул пред финалето на Лигата на шампионите, густ чад над стадионот

Ана Ололовска

Нема „бегање“ од судбината – Барса повторно „налета“ на Баерн во ЛШ, во нивната група и Интер!

Горан Наумовски

Левандовски: Ние сме најголемите фаворити во ЛШ

А1он

Виљареал ја совлада Аталанта за осминафинале во ЛШ

Ана Ололовска

Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

А1он