УЕФА утре ќе ја соопшти казната за Милан

УЕФА утре ќе ја соопшти казната за Милан поради непочитување на финансискиот ферплеј.

Пред неколку месеци, Милан беше казнет со одземање на правото за учество во евротурнирите, поради кршење на финансиските правила воведени од УЕФА.

По доаѓањето на „Елиот Менаџмент“ во Милан и заминувањето на кинескиот бизнисмен Јонхон Ли, клубот ја обжали одлуката на УЕФА пред арбитражниот суд.

Судот реши казната на Милан да биде преразгледана, а новото решение требаше да биде објавено денеска. Но, објавувањето на пресудата е одложено за утре, затоа што „росонерите“ вечерва играат натпревар од Лига Европа.

Се очекува клубот да биде казнет и ставен под мониторинг за период од три години.

Би можело да ве интересира

УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од Лига Европа поради местење натпревари

Ана Ололовска

Нејмар во Јуве во замена за Дибала

Де Лихт откри зошто го избрал Јувентус

Јувентус официјално го објави трансферот на Де Лихт

Ана Ололовска

Рајола: Јуве е најдобро место за Де Лихт, ме потсетува на Недвед и Ибра

ВИДЕО: Тифозите со топло добредојде за Де Лихт пред прегледите во базата на Јуве

Ана Ололовска