УЕФА и ФИФА загубија на суд, Суперлига може да биде формирана

Од:

Судот на правдата на Европската унија пресуди дека УЕФА и ФИФА постапиле спротивно на законот за натпреварување кога ја забранија Супер лигата пред две години. Тоа не значи дека повторно ќе се формира Суперлига, туку само дека тоа треба да се дозволи во иднина. Основачи на Суперлигата се челниците на моќните европски клубови Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.

Ја тужеа УЕФА за конфликт на интереси. Исто така, тврдат дека УЕФА и ФИФА имаат незаконски монопол на организацијата на сите фудбалски натпреварувања. Проектот Суперлига се уште е жив и може да добие ново засилување по одлуката на судот. Барселона и Реал на тој начин можат да добијат една милијарда евра судска отштета. Неизмерно е колку тоа би значело, особено за Барселона, која е во финансиски хаос веќе неколку години.

Суперлигата е замислена како натпреварување на најсилните фудбалски клубови во Европа. Во моментот на неговото формирање, наводно биле контактирани околу 60 клубови кои би можеле да учествуваат во него. Но, во лигата, барем во првиот ранг, би се натпреварувале дваесетина од нив.

Проектот Суперлига брзо беше погребан со жестоката реакција на УЕФА која се закани со санкции. Протестираа и навивачите на кои им беше незамисливо да постои независна лига во која клубовите не можат да испаѓаат или да влезат во неа.

Би можело да ве интересира

Чеферин нема повторно да се кандидира за функцијата претседател на УЕФА

Хаос во европскиот фудбал: Клубовите пуштаат еден по еден деманти

Предраг Петровиќ

УЕФА: Израелските фудбалери ќе играат против Исланд во Будимпешта

Чеферин за пријателскиот натпревар Русија – Србија: Само Англичаните негодуваат

Чеферин: Не сум сигурен дека Реал и Барселона знаат што прават, фудбалот не се продава

УЕФА: Италијанскиот судија Даниеле Орсато ќе го суди натпреварот помеѓу Црвена звезда и Лајпциг

Горан Наумовски