super liga fudbal

Спорт

Шеснаесет од 27 фудбалски федерации во ЕУ се спротивставија на Супер лигата, Шпанија и Италија меѓу нив

А1он
Повеќето земји од Европската унија се спротивставија на проектот Суперлига. Вкупно 16 од 27-те земји на ЕУ писмено го известиле Европскиот суд на правдата, кој
Спорт

Забрана за настап во ЛШ им се заканува на Реал, Барселона и Јувентус

А1он
Шпанските фудбалски гиганти Реал Мадрид и Барселона, како и најтрофејниот италијански клуб Јувентус се соочуваат со можна забрана за настап во Лигата на шампиони (ЛШ),
Спорт

Анчелоти за Суперлигата: Мислев дека тераат некој мајтап

А1он
Тренерот на англискиот прволигаш Евертон, Италијанецот Карло Анчелоти, оцени дека идејата за формирање европска фудбалска Суперлига е утопија, истакнувајќи дека проектот се темели на вредностите
Спорт

Перез: Ако сметате дека Супер лигата е мртва, не сте во право

А1он
Претседателот на Реал Мадрид и претседател на Европската Суперлига, Флорентино Перез останува уверен во проектот за новото натпреварување. Според него, досега никој не го напуштил
Спорт

Чеферин: Англиските клубови направија грешка, но се вратија и сега продолжуваме заедно

А1он
Претседателот на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), Александар Чеферин, реагираше на одлуката на англиските клубови да се повлечат од Суперлигата во интервју за Би-би-си. – Реков
Спорт

Супер лигата го суспендираше проектот по откажувањето на англиските клубови

А1он
Европската Супер лига одлучи да го прекине проектот, откако вчера сите англиските клубови го откажаа учеството во натпреварувањето. – Европската Супер лига е убедена дека
Спорт

Фудбалската Супер лига се претвори во „затворена продавница“

А1он
Newslookup/AFP Шокантната формација за фудбалска европска Супер лига ја нагласува смената на најбогатите клубови во светот далеку од спортските заслуги и упатува кон „затворената продавница“
Спорт

Суперлигата се распадна пред да почне да постои – се откажаа сите шест англиски клубови

А1он
Сите шест клубови од Премиерлигата кои најавија дека ќе учествуваат во новата елитна европска Суперлига, вечерва соопштија дека се повлекуваат од таа идеја, по огромниот
Спорт

И ФФМ ја осуди Суперлигата заедно со сите 55 федерации-членки на УЕФА

А1он
Претставници на сите 55 национални фудбалски федерации членки на УЕФА, меѓу кои и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) изгласаа денеска заедничка декларација во која се
Спорт

(ВИДЕО) „Непростливо предавство“: Навивачите на Челзи гневни поради Суперлигата

А1он
Илјадници навивачи на Челзи, гневни поради одлуката на клубот да ѝ се приклучи на новоформираната Суперлига, откажувајќи се од учеството во Лигата на шампиони на