УЕФА: Израелските фудбалери ќе играат против Исланд во Будимпешта

Од:

Израелските фудбалери ќе играат против Исланд во Будимпешта во полуфиналето на Европското првенство во Германија, соопшти Европската фудбалска унија (УЕФА).

Натпреварот ќе се одигра на 21 март на стадионот Суза Ференц со капацитет од 13.500 гледачи.

Дуелот се игра на неутрален терен од безбедносни причини поради добро познатата ситуација во Израел.

Како домаќин, Израел во ноември одигра два натпревари во Унгарија, а во јуни одигра и во Будимпешта, натпревар против Белорусија (2:1) во групната фаза од квалификациите за ЕП.

Белорусија тогаш беше домаќин бидејќи не може да организира натпревари под покровителство на УЕФА бидејќи ја поддржува Русија во војната во Украина.

Победникот од дуелот меѓу Израел и Исланд ќе се пласира во финалето на плеј-офот каде на 26 март ќе игра против победникот од дуелот помеѓу Босна и Херцеговина и Украина.

Доколку Украина помине, натпреварот ќе се игра во Вроцлав.

Би можело да ве интересира

УЕФА го казни херојот на Турција

Горан Наумовски

Шурбатовиќ: ФСС ќе бара од УЕФА најстроги можни казни за извикувањето „Убиј го Србинот“

УЕФА му ја зема акредитација на новинарот Садику поради провокација

УЕФА ја казни Албанија

Чеферин нема повторно да се кандидира за функцијата претседател на УЕФА

Хаос во европскиот фудбал: Клубовите пуштаат еден по еден деманти

Предраг Петровиќ