Тухел ќе го вклучи Лукаку во составот за дуелот со Тотенхем, фудбалерот може јавно да се извини за неодамнешното интервју

Од:

Напаѓачот Ромелу Лукаку ќе биде во составот на Челзи за натпреварот од англискиот Лига Куп против Тотенхем на 12 јануари. Се очекува тренерот Томас Тухел да го вклучи Белгиецот во составот.

Извори блиски до играчот изразуваат надеж дека Ромелу јавно ќе се извини за неговите изјави дека погрешил што си заминал од Интер. Сите страни сакаат да ја остават оваа ситуација во минатото, пишува „The Guardian“.

Средбата меѓу германскиот специјалист и белгискиот напаѓач беше продуктивна. Директорката на Челзи, Марина Грановскаја зеде активно учество во решавањето на конфликтот меѓу Тухел и Лукаку.

Фудбалерите и раководството на лондонскиот клуб ја поддржаа одлуката на Тухел, кој не го вклучи Лукаку во составот за натпреварот од 21. коло на Премиер лигата со Ливерпул (2:2). Зборовите на напаѓачот го разочараа Тухел. Тој беше незадоволен што таква ситуација се случи пред важниот натпревар против Ливерпул.

Оваа сезона 28-годишниот фудбалер одигра 18 натпревари во сите натпреварувања за лондонскиот клуб и постигна седум голови.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО )Навивачите на Јувентус упаднаа на теренот со порака: Не го сакаме Лукаку

Предраг Петровиќ

Саутгејт останува англиски селектор

Ана Ололовска

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Англија лесно го мина Сенегал и закажа четвртфинале против Франција

Катерина Ѓуровски

Мартинез не се брза, не знае кога Лукаку ќе заигра на СП

Горан Наумовски

Лукаку се врати во Белгија, ќе се „штеди“ пред Светското првенство?