Спонзорите побарале Манчестер јунајтед да го задржи Роналдо

Од:

Главните спонзори на Манчестер Јунајтед не сакаат португалскиот репрезентативец Кристијано Роналдо да го напушти клубот од „Олд Трафорд“, пренесуваат британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

„Дејли стар“ наведува дека на спонзорите не им се допаѓа идејата најпрофитабилниот фудбалер да го напушти „Олд Трафорд“ и дека Манчестер Јунајтед е под голем притисок да го задржи Роналдо.

Португалскиот фудбалер не се појави на подготовките на Манчестер Јунајтед за новата сезона, а наводно од семејни причини не отпатува со тимот на претсезонските подготовки во Азија.
Роналдо е разочаран од неактивноста на Манчестер Јунајтед во преодниот рок, а негова желба е и во новата сезона да игра во Лигата на шампионите.

„Дејли стар“ потсетува дека спонзори, чии имиња не се споменуваат, помогнале за финансирање на платата на Роналдо, која изнесува околу 500.000 фунти неделно.

Роналдо минатата година се врати на „Олд Трафорд“, а со англискиот клуб има договор до јуни следната година.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Сестрата на Роналдо „удри“ по Португалците: Болни, глупави, без душа…

Канадски психолог: Два часа разговаравме со Роналдо

Можниот трансфер на Роналдо во Наполи зависи од Антони!

Роналдо во Атлетико Мадрид, Жоао Феликс во Манчестер Јунајтед?

Роналдо: Среќен сум што се вратив

Роналдо сака да замине, од Манчестер сметаат на него

Предраг Петровиќ