Скаути на Барселона го гледале Мукоко

Од:

Сакути на Барселона, вчера биле во Дортмунд. Тие присуствуваа на убедливата победа на Борусија над Штутгарт (5:0).

Германските медиуми претпоставуваа дека мета на Браселона е левиот бек Рафаел Гереиро, меѓутоа скаутите од Каталонија дошле по младиот напаѓач Јусуф Мукоко.

17. годишникот има потекло од Камерун, но игра за младинските селекции на Германија. Сезонава има учинок од четири гола и пет асистенции на 16 натпревари.

Мукоко е член на „Милионерите“ од 2017 година, ги мина сите селекции на тимот, а неговите добри игри, покрај интересот на Барса, предизвикаа интерес и кај клубови како Реал Мадрид, ПСЖ и Ливерпул.

Неговата цена, според „Трансфермаркт“ изнесува 25.000.000 евра. Барселона се обидува да го искористи фактот што неговиот договор истекува на крајот од сезоната. намерата на спортскиот сектор на Барселона е да го донесе без оштета.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Турист нападнат од крадци со нож, тепачка и брканици сред Барселона

Предраг Петровиќ

Во судар на возови кај Барселона еден загинат и 85 повредени патници

А1он

Барселона го продолжи договорот со Јумтити до 2026 година

А1он

Нови случаи на коронавирус во Барселона, Чави нема на располагање ниту 11 фудбалери

А1он

Феран Торес стана најскап фудбалер во историјата на Барселона

А1он

Феран Торес во Барселона за 55 милиони евра

А1он