Во судар на возови кај Барселона еден загинат и 85 повредени патници

Од:

Едно лице загина, а 85 се повредени во судар што денеска се случи во Каталонија меѓу товарен и патнички воз, соопштија шпанските власти и железничката компанија.

Службите за брза помош соопштија дека помагаат да се евакуираат околу 100 луѓе од патничкиот воз.

Несреќата се случила околу 18 часот, на околу 15 километри од Барселона, главниот град на североисточниот регион, соопшти железничката компанија ФГЦ.

Товарниот воз, што превезувал калиум, излетал од шините додека навлегувал во станицата Сант Бои, во североисточна Шпанија.

Тој потоа удрил во предниот дел на патничкиот воз, што ја напуштал станицата, а во сударот загинал машиновозачот, соопшти компанијата FGC.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Скаути на Барселона го гледале Мукоко

ВИДЕО: Турист нападнат од крадци со нож, тепачка и брканици сред Барселона

Предраг Петровиќ

Барселона го продолжи договорот со Јумтити до 2026 година

А1он

Нови случаи на коронавирус во Барселона, Чави нема на располагање ниту 11 фудбалери

А1он

Феран Торес стана најскап фудбалер во историјата на Барселона

А1он

Феран Торес во Барселона за 55 милиони евра

А1он