Сите учесници на Олимпијадата во Токио ќе бидат познати на 29 јуни 2021 година

Од:

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) го објави ажурираниот рок за квалификацискиот период за спортисти на Олимпијадата во Токио, што ќе се одржи следното лето. Ова ќе се случи на 29 јуни 2021 година. Системот за квалификации ќе биде доставен до ИОК до крајот на овој месец.

Националните олимписки комитети, на 5 јули следната година, точно 18 дена пред отворањето на Игрите, мора да ги достават конечните списоци на спортисти кои ќе учествуваат на Олимпијадата.

ИОК исто така препорача сите меѓународни спортски федерации, доколку е можно, да ги задржат оригиналните системи за квалификации и квалификациските турнири, кои беа откажани заради појава на коронавирусот.

Во моментот се утврдени сопствениците на 57 проценти од лиценците за Олимписките игри во Токио. Во нив ќе учествуваат вкупно 11 илјади спортисти.

Би можело да ве интересира

Шинѕо Абе: Прво вакцина, потоа одржување на Олимписките игри

А1он

Олимпијадата во Токио не зависи од развојот на вакцина против коронавирус

Ана Ололовска

Член на ИОК смета дека проектот за Олимпијада 2024 е застарен поради коронавирусот

А1он

Одложувањето на ОИ може да чини повеќе од 3 милијарди долари

Ана Ололовска

Водечки епидемиолози песимисти за одржувањето на Олимпијадата во 2021 година

А1он

Олимписките игри остануваат под знак прашалник за следната година

Ана Ололовска