Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

Од:

Русија сака да се натпреварува за домаќин на Летните олимписки игри (ЛОИ) 2036 и се подготвува да избере најсоодветен град за својата кандидатура.

dobivaj vesti na viber

– Мораме да се натпреваруваме за домаќини на Игрите 2036 и целата земја мора да именува достоен кандидат, изјави денеска во Москва, рускиот вицепремиер Дмитриј Чернишенко.

Изборниот процес ќе го води Рускиот олимписки комитет и Министерството за спорт, а меѓу потенцијалните кандидати се споменуваат Санкт Петерсбург и Казан.

Руските спортисти се под суспензија поради користење недозволени стимулативни средства и не можат да настапуваат на големите натпреварувања под своите национални обележја.

Таков ќе биде случајот со руските олимпијци и на претстојните Зимски олимписки игри што од 4 до 20 февруари ќе се одржат во Пекинг.

Би можело да ве интересира

Олимпиското злато и беше одземено на Русинка и доделено на Американка

А1он

Апсења во Јапонија за корупција поврзана со спонзорски договори за Олимписките игри

А1он

Спортистите од Русија и од Белорусија ќе добијат забрана и за Олимписките Игри во Париз?

Дехари со македонското знаме на отворањето на Зимските олимписки игри во Пекинг

Катерина Павлова-Николовска

Бах: Игрите во Пекинг ќе се одржат според распоредот

А1он

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Ана Ололовска