Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

Од:

Русија сака да се натпреварува за домаќин на Летните олимписки игри (ЛОИ) 2036 и се подготвува да избере најсоодветен град за својата кандидатура.

dobivaj vesti na viber

– Мораме да се натпреваруваме за домаќини на Игрите 2036 и целата земја мора да именува достоен кандидат, изјави денеска во Москва, рускиот вицепремиер Дмитриј Чернишенко.

Изборниот процес ќе го води Рускиот олимписки комитет и Министерството за спорт, а меѓу потенцијалните кандидати се споменуваат Санкт Петерсбург и Казан.

Руските спортисти се под суспензија поради користење недозволени стимулативни средства и не можат да настапуваат на големите натпреварувања под своите национални обележја.

Таков ќе биде случајот со руските олимпијци и на претстојните Зимски олимписки игри што од 4 до 20 февруари ќе се одржат во Пекинг.

Би можело да ве интересира

Дехари со македонското знаме на отворањето на Зимските олимписки игри во Пекинг

Катерина Павлова-Николовска

Бах: Игрите во Пекинг ќе се одржат според распоредот

А1он

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Ана Ололовска

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

А1он

САД објавија дипломатски бојкот на ЗОИ во Пекинг

А1он

Бајден оваа недела ќе најави дипломатски бојкот на Олимпијадата

Ана Ололовска