Олимпиското злато и беше одземено на Русинка и доделено на Американка

Од:

Наталија Антих повеќе не е олимписка шампионка на 400 метри со пречки. Нејзе и беше одземен златниот медал од Олимписките игри во Лондон поради употреба на нелегални средства.

Лашинда Демус стана нов олимписки шампион на зелената маса точно 10 години по одржувањето на трката. Со одлука на Судот за спортска арбитража, на Русинката од 2013 до 2015 година и беа поништени сите резултати и доби четиригодишна суспензија.

Одделението за заштита на атлетиката донесе нова одлука врз основа на лабораториските резултати во Москва и одлучи да откаже се што направи Антих од 15 јули 2012 година до 29 јуни 2013 година. Демус, која доцнела седум стотинки се закити со злато. Жужана Хејнова на тој начин доби  сребрен медал, додека Јамајканката Калисе Спенсер стигна до бронзата.

Би можело да ве интересира

Спортистите од Русија и од Белорусија ќе добијат забрана и за Олимписките Игри во Париз?

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Ана Ололовска

Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

А1он

САД објавија дипломатски бојкот на ЗОИ во Пекинг

А1он

Бајден оваа недела ќе најави дипломатски бојкот на Олимпијадата

Ана Ололовска

Кина очекува успешни зимски Игри и покрај стравот од омикрон

Ана Ололовска