Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Од:

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) и јапонските претставници одржаа неформални разговори за да го одобрат Сапоро за главен град на Зимските олимписки игри во 2030 година.

dobivaj vesti na viber

Ова го пренесува агенцијата „Кјодо“, повикувајќи се на извори од ИОК.

Се известува дека одлуката во корист на Сапоро може да биде донесена пред крајот на годината. Во март ќе се спроведе анкета на локалните жители во префектурата Хокаидо, чии резултати може да влијаат на одлуката на МОК.

Во моментов, МОК се соочува со зголемени трошоци за одржување на Олимпијадата, поради што комитетот придава големо значење на користењето на постоечките капацитети и поддршката на локално ниво.

Сапоро веќе беше домаќин на Зимските олимписки игри во 1972 година.

Би можело да ве интересира

Олимпиското злато и беше одземено на Русинка и доделено на Американка

А1он

Спортистите од Русија и од Белорусија ќе добијат забрана и за Олимписките Игри во Париз?

Русија ќе бидe суспендирана од сите спортски федрации и настани

Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

А1он

САД објавија дипломатски бојкот на ЗОИ во Пекинг

А1он

Бајден оваа недела ќе најави дипломатски бојкот на Олимпијадата

Ана Ололовска