Шок за Рома се повреди Вајналдум

Од:

Фудбалскиот клуб Рома потврди дека Џини Вајналдум доживеал тешка повреда на вчерашниот тренинг. Холанѓанецот неколку месеци ќе биде на рехабилитација, што значи дека ќе го пропушти Светското првенство во Катар.

Вајналдум, летово од ПСЖ се пресели во Рома, се повреди во финишот на неделниот тренинг, објави „Скај спорт Италија“, без да го открие идентитетот на фудбалерот кој е одговорен за повредата на Холанѓанецот.

„По повредата со која се здоби на тренингот во неделата попладне, Вајналдум потоа беше подложен на медицински тестови кои потврдија фрактура на тибијата на десната нога“, се вели во соопштението на Рома.

„Играчот ќе биде подложен на дополнителни проценки во наредните денови“, се додадоа во соопштението.

Првите прогнози велат дека холандскиот играч од средниот ред би можел да се врати на теренот за три месеци.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) 17-годишен тинејџер колабираше по натпреварот и почина во соблекувалната

Горан Наумовски

„Бомбоњера“ заминува во историјата

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Најлудото дерби, тепачки и целосен хаос: Седум црвени и девет жолти картони

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Скандал: Џака како Зидан, удри противник со глава

Ана Ололовска

Почина легендарен шпански фудбалер

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Општа тепачка по дербито на Јувентус и Интер

Предраг Петровиќ