Шкендија елиминирана во првото коло од квалификациите за Лига Европа

Фудбалерите на Шкендија од Тетово не го поминаа првото квалификациско коло од Лигата на Европа. Тие синоќа во реваншот на „Шамрок Парк“ кај Портдаун од Северна Ирска загубија со 2:1.

По првото полувреме македонскиот тим имаше предност од 1:0 со голот на Ардиан Цуцули во 4.минута. Пресвртот во вториот дел го најави Ричард Леки во 58.минута, а победата и пласманот во 2.коло квалификациско коло од ЛЕ, на домаќините им ги обезбеди Рос Редман со голот во 80.минута.

На првиот дуел одигран во Куманово резултатот беше нерешен 0:0.

Утре реваншите од 1.коло во квалификациите од ова натпреварување ќе ги одиграат и другите две македонски екипи. Ренова со предност од 4:0 ќе го почне натпреварот во Сан Марино кај Либертас, додека Металург во Куманово против Биркиркара ќе започне со резултат 2:2 од првиот дуел на Малта.