Шкендија елиминиран во првото коло

Од:

Македонскиот шампион Шкендија после драматична завршница е елиминиран од Номе Калју на првото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Иако Шкендија имаше предност од 1:0 од првиот натпревар во Естонија, реванш натпреварот беше неславен за фудбалерите на Шкендија, кои го изгубија со резултат 1:2.

Гостите од Естонија поведоа уште во шестата минута кога домашните играчи ги изненади Уге. Тетовци успеаја да израмнат во 62 минута после успешно изведениот пенал од страна на Ибрахими.

Израмнувањето ја врати надежта дека Шкендија ќе се прослава на овој натпревар уследи ладен туш во судиското надополнување од страна на Лилиу за 1:2, со што гостите од Естонија се квалификуваа во втората квалификациска рунда.

На прес – конференцијата по натпреварот, шефот на стручниот штаб на Шкендија изрази разочараност поради вечерашниот пораз и дека тој како тренер ја презема одговорноста за истиот.

Би можело да ве интересира

Прв трофеј за Манчестер сити во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожар во Истанбул пред финалето на Лигата на шампионите, густ чад над стадионот

Ана Ололовска

Нема „бегање“ од судбината – Барса повторно „налета“ на Баерн во ЛШ, во нивната група и Интер!

Горан Наумовски

Левандовски: Ние сме најголемите фаворити во ЛШ

А1он

Виљареал ја совлада Аталанта за осминафинале во ЛШ

Ана Ололовска

Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

Ана Ололовска