Шефот на Јапонскиот олимписки комитет обвинет за корупција

Шефот на Јапонскиот олимписки комитет Цунекадзу Такеда е обвинет за корупција, објави весникот „Ле монд”.

Истрагата во Париз дошла до сознанија дека победата на Токио пред шест години во изборот за домаќин на Олимпијадата 2020, била овозможена со тајни банкарски операции.

Забележано е дека, ова е користено за да се придобијат гласови на африкански претставници.

Како што е наведено, се работи за поткуп од два милиони долари. Истрагата трае веќе три години.

Би можело да ве интересира

Кабрал: Рио де Жанеиро беше избран за домаќин на ЛОИ со поткуп од два милиона долари

Ана Ололовска

МОК ги смени правилата за избор на домаќин на Олимписките игри

Ана Ололовска

Загрозено учеството на Русија на ОИ Токио 2020

Семенја: Нема да земам лекови за потиснување на хормони

Ана Ололовска

Салуквадзе избори рекордна деветта Олимпијада

Ана Ололовска

Дваесет и шест спортисти од земјава учествуваат на Специјалната олимпијада во Абу Даби

Ана Ололовска