Севилја и Баерн го договориле трансферот на Нианзу

Од:

Севилја и Баерн Минхен наскоро ќе го официјализираат трансферот на 20.годишниот Танзуј Нианзу. Фабрицио Романо објави дека лекарски прегледи закажани, а во наредните денови Нианзу и официјално ќе биде претставен во Севиља.

Овој 20-годишен дефанзивец ќе потпише договор со Севиља до 2027 година, а Баерн од оваа продажба ќе заработи околу 20 милиони евра.

Ова е одлична зделка за Баерн, со оглед на тоа што младиот Французин го доведоа бесплатно пред две години откако му истече договорот со ПСЖ.

Нианзу во претходните две години одигра 28 натпревари во дресот на германскиот клуб на кои постигна еден гол и забележа една асистенција.

Со Баерн освои две шампионски титули на Германија и два германски Суперкупа, додека со ПСЖ освои и една шампионска титула на Франција.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Дани Алвеш е осуден на 4,5 години затвор

Предраг Петровиќ

„Телеграф“: ФИФА планира да воведе и син картон како форма на казна

Чеферин за пријателскиот натпревар Русија – Србија: Само Англичаните негодуваат

Млад фудбалер го промени спортот и за 40 дена заработи неверојатни 8 милиони евра

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Хаос на Маракана – масовна тепачка на трибините во Бразил

Предраг Петровиќ

Голем ден за швајцарскиот фудбал, Џака станува рекордер