Сејдини реизбран за претседател на ФФМ

Од:

Муамед Сејдини и следните четири години ќе ја извршува претседателската функција во Фудбалската федерација на Македонија.

dobivaj vesti na viber

Сејдини на денешното Изборно собрание ја доби поддршката на сите 52 присутни делегати.

Во текот на Собранието на ФФМ, претседателот на Светската фудбалска асоцијација, Џани Инфантино, преку видео-обраќање му искажа поддршка на Сејдини и предвреме му го честиташе новиот мандат.

Муамед Сејдини се заблагодари на поддршката на присутните делегати и побара прошка доколку направил грешки во изминатиот двегодишен период на чело на ФФМ.

Тој исто така ја повика Агенцијата за млади и спорт, преку разговори да се решат спорните моменти.

– Отворени сме преку разговори и конструктивни предлози, но без политичко влијание, да седнеме со АМС и да ги надминеме несогласувањата околу Статутот, порача Сејдини.

По денешното Собрание, Сејдини доби доверба да ја води ФФМ до 2025 година.

Би можело да ве интересира

ФФМ донесе одлука: Шкендија доби службена победа, а стадионот „Чаир“ доби суспензија

Шкупи и Шкендија нема да го доиграат натпреварот, одлуки ќе носи ФФМ

Катерина Павлова-Николовска

Обвинителството над две години истражува за сметководителката која со допишување нули извлекувала пари од ФФМ

Стартот на Втората фудбалска лига одложен за седум дена

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски

Бод против Бугарија во Разград: Македонија беше подобра, но не победи

А1он