ФФМ донесе одлука: Шкендија доби службена победа, а стадионот „Чаир“ доби суспензија

Од:

Шкендија доби службена победа од 3:0, а стадионот „Чаир“ е суспендиран за натпреварите на Шкупи. Ова е одлуката на Комисијата за натпреварување на ФФМ по денешниот инцидент и прекинат натпревар на стадионот „Чаир“.

Целиот случај сега е предаден на дисциплинската комисија, која ќе решава за казната што ќе ја добие актуелниот шампион.

„На вонредна седница по повод инцидентот на денешниот натпревар Шкупи – Шкендија од четврт-финалето од Купот на Македонија, Комисијата за натпреварување на ФФМ донесе одлука тимот на ФК Шкендија службено со 3-0 да го добие натпреварот со ФК Шкупи.

Теренот на ФК Шкупи, стадионот ‘Чаир’, се суспендира за одигрување првенствени и куп-натпревари. ФК Шкупи се предава на дисциплинска комисија на ФФМ.

ФК Шкупи мора да пријави терен за одигрување на натпреварите како домаќин најмалку 100 километри оддалечен од стадионот ‘Чаир’ во Скопје“, се вели во одлуката на ФФМ.

Извор: Тоспорт

Би можело да ве интересира

Седум клубови во македонскиот фудбал под истрага за местење на натпревари

Орце Костов

Шкупи и Шкендија нема да го доиграат натпреварот, одлуки ќе носи ФФМ

Катерина Ѓуровски

Обвинителството над две години истражува за сметководителката која со допишување нули извлекувала пари од ФФМ

Стартот на Втората фудбалска лига одложен за седум дена

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски

Бод против Бугарија во Разград: Македонија беше подобра, но не победи

А1он