Сè поголем број клубови се залагаат за прекин на Премиер Лигата

Од:

Сè поголем број клубови се залагаат за прекин на Премиер лигата до нова година во обид да се справат со растечката криза со коронавирусот, изјавија извори за ЕСПН.

Тоа би значело одложување на четири кола од натпреварите во лигата, почнувајќи од овој викенд и продолжувајќи до викендот од 1-2 јануари. Според предлогот, натпреварите во Премиер лигата би започнале на 15 јануари.

Премиер лигата соопшти дека нивната намера е да го продолжат тековниот распоред на натпревари каде што е безбедно, додавајќи дека здравјето и благосостојбата на сите засегнати остануваат нивен приоритет.

Голем број натпревари се веќе одложени, вклучувајќи го и мечот меѓу Манчестер Јунајтед и Брентфорд во вторникот, како и нивниот викенд-натпревар со Брајтон. Одложен е и натпреварот на Лестер Сити против Тотенхем, додека посетата на Ватфорд кај Барнли во средата беше прекината само неколку часа пред почетокот.

Би можело да ве интересира

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Ѓуровски