Савичевиќ: Само во Хрватска има култ кон репрезентацијата и затоа се успешни

Од:

Фудбалската легенда, а сега претседател на Црногорската фудбалска федерација, Дејан Савичевиќ смета дека Хрватска со многу среќа стигнала до третото место на Светското првенство во Катар минатата година.

Хрватска успеа да го елиминира Бразил на пенали, за на крајот во полуфиналето да загуби од Аргентина и во мечт за третото место да го совлада Мароко.

„Еден од играчите ме праша што мислам за тоа дека Хрватска во три меча со два шута и два гола за малку ќе стигнеше до финалето. Во Катар со добар среден ред и одбрана им недостасуваше вистински напаѓач како Марио Манџукиќ. Тоа ми го призна и Звонимир Бобан пред шампионатот. Петковиќ и Ливаја не се фудбалери за да направат разлика на атеренот. Исто така им фалеше крилен играч како Ребиќ од Милан и тука беа најголемите проблеми. Имаа многу среќа, но, секако, успехот никој не може да им го одземе. На мечот со Мароко заслужено победија и покажаа дека се во врвот на светскиот фудбал. Србија од друга страна немаше среќа и беше во вистински хаос. Ме изненадува како некои не можеа да играат против Камерун. Хрватска за разлика од другите земји од регионот, има култ на репрезентацијата и затоа е успешна“, вели Савичевиќ.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Аргентина ја совлада Панама со 2:0, Меси со 800 гола во кариерата

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Професионален голман двапати спречи момче да постигне гол за неговиот роденден и ја згрози јавноста

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Каков хаос: Фудбалот стана ватерполо-судијата го продолжи мечот за 42 минути сред невреме

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Груби за играњето фудбал: Јас дриблам, а градоначалникот на Тирана даде гол со пета

Орце Костов

Лука Станковски го постигна првиот гол за Горица

Познат фудбалер во критична состојба по троен мозочен удар, лекарите се борат за неговиот живот

Ана Ололовска