Саутгејт го разбира значењето на мечот со Шкотска

Од:

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт пред натпреварот ЕВРО 2020 против Шкотска изјави дека го разбира колку е значаен овој натпревар за англиските навивачи.

– Ние разбираме што ќе значи победа на овој натпревар за нашите навивачи. Разбираме дека тоа дополнително ќе ги разгори очекувањата од следните натпревари. Имаме тим кој, дури и да се најде во позиција на губитник, наоѓа можност на крајот да победи или барем да постигне нерешено. Во изминатите три или четири години, такво нешто немаше. Јасно е дека секој противник може да создаде шанси и да постигне гол во вашиот гол. Значи, подготвени сме за секакво сценарио, истакна Саутгејт.

Натпреварот Англија – Шкотска ќе се одигра вечер со почеток во 21 часот. Се очекува во Лондон да пристигнат околу 20 илјади навивачи од Шкотска, од кои околу три илјади ќе се најдат на „Вембли“ кој ќе биде со ограничен капацитет поради пандемијата.

Би можело да ве интересира

УЕФА го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020

Жарко Настоски

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Ана Ололовска

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

Ана Ололовска

Секој италијански репрезентативец ќе добие по четврт милион евра за европската титула

Жарко Настоски

Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Жарко Настоски

Во Италија загина 22-годишно момче, а десетици се повредени во шампионската прослава

Жарко Настоски