Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Од:

Селекторот на фудбалската репрезентација на Англија, Герет Саутгејт, изјави денеска оти му е потребно време да размисли пред евентуално да потпише продолжување на договорот.

– Мислам дека сега не е вистинското време да размислувам за какви било работи поврзани со мојата иднина како селектор, посочи Саутгејт во изјава за британските медиуми.

Извршниот директор на Фудбалската федерација на Англија (ФА) Марк Булингем најави за време на ЕУРО2020 дека ФА сака да му понуди нов договор на Саутгејт, но англискиот селектор, по вчерашниот пораз во финалето на ЕУРО2020 од Италија, истакна дека неговите мисли сега се свртени кон продолжение на мундијалските квалификации во септември.

– Мораме да се пласираме (на Светското првенство) во Катар, но пред тоа, потребно да се тргнам од сè, да го погледнам уште еднаш финалето и да го анализирам целиот турнир, изјави Саутгејт.

Би можело да ве интересира

Грозоморно убиство ја потресе Велика Британија: Со нож е убиен е 14-годишно девојче

Британија: Полицијата потврди дека човечките останки најдени во куфери во Бристол се на двајца мажи

Горан Наумовски

Пронајден е осомничениот за убиството на сопругата и двете ќерки на коментатор на Би-Би-Си

Сопругата и ќерките на познат новинар на Би-Би-Си убиени во напад во Лондон: Потрагата по напаѓачот се уште трае

Горан Наумовски

Драган Стојковиќ: Утре е голем натпревар, ќе се обидеме се за да победиме

Словенија и Данска одиграа нерешено, Јанжа го спречи поразот

A1on