Секој италијански репрезентативец ќе добие по четврт милион евра за европската титула

Од:

Членовите на италијанската фудбалска репрезентација ќе добијат по 250.000 евра како награда за освојувањето на Европското првенство, јавија денеска локалните медиуми.

Италијанската фудбалска федерација за освоеното прво место на ЕУРО2020 ќе инкасира 28,25 милиони евра од Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) и новите европски шампиони ќе бидат наградени токму од тој фонд.

Италија вторпат во историјата ја освои европската титула, откако во синоќа ја совлада Англија на пенали во финалето на „Вембли“ во Лондон.

Сите учесници на ЕУРО2020, вклучувајќи ја и македонската репрезентација инкасираа загарантирани 9,25 милиони евра, додека учесниците во осминафиналето заработија дополнителни 1,5 милиони евра. Четвртфиналисти инкасираа по 2,5 милиони евра, полуфиналистите уште четири милиони евра, додека Италија и Англија со пласманот во финалето заработија по пет милиони евра. Паричната награда за освоената титула изнесува осум милиони евра.

Би можело да ве интересира

УЕФА го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020

Жарко Настоски

Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Жарко Настоски

Во Италија загина 22-годишно момче, а десетици се повредени во шампионската прослава

Жарко Настоски

Англија се избори за своето прво финале на европските првенства

Жарко Настоски

Италија по четврти пат е во финалето на европските првенства

Жарко Настоски

Во Шкотска забележани околу 2.000 случаи на Ковид-19 поврзани со Европското првенство

Жарко Настоски