Во Шкотска забележани околу 2.000 случаи на Ковид-19 поврзани со Европското првенство

Од:

Шкотските власти денеска пријавија речиси 2.000 случаи на Ковид-19 поврзани со гледање на натпреварите на ЕУРО2020 на стадиони, јавни собири, во пабови и приватни домови.

Податоците се однесуваат на првите две недели од Европското првенство кога шкотската репрезентација одигра два натпревари на „Хемпден Парк“ во Глазгов и еден на стадионот „Вембли“ во Лондон.

Заводот за јавно здравје на Шкотска објави дека вкупниот број на заразени навивачи со коронавирус е 1.991.

Речиси три четвртини од заразените се на возраст од 20 до 39 години, а во 90 отсто од случаите станува збор за мажи.

Би можело да ве интересира

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

Трансродов месар намами девојка во автомобил, ја злоставуваше 27 часа

Горан Наумовски

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Во Шкотска убиен и запален маж, неговото јагленосано телото оставено во близина на детско игралиште

Дете падна во шахта длабока шест метри и се удави-истрага после три години

Предраг Петровиќ

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска