Италија по четврти пат е во финалето на европските првенства

Од:

Репрезентацијата на Италија е првиот финалист на Европското фудбалско првенство совладувајќи ја вечерва Шпанија со 4:2 на пенали, откако првото полуфинале во Лондон заврши 1:1 по регуларниот дел и продолженијата.

Италија поведе по еден час игра на стадионот „Вембли“ со голот на Федерико Киеза, но шпанските напади за израмнување вродија со плод во 80. минута кога Алваро Мората го однесе полуфиналето во продолженија и пенали.

Четвртото финале на Италија во историјата на Европските првенства и го донесе Жоржињо во петтата пенал – серија, откако претходно стрелецот за Шпанија во регуларниот дел Мората биеше непрецизно од белата точка.

Во вториот полуфинален натпревар утревечер, исто така, на „Вембли“, репрезентацијата на Англија е домаќин на Данска.

Би можело да ве интересира

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

А1он

УЕФА го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020

Жарко Настоски

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Ана Ололовска

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

Ана Ололовска

Секој италијански репрезентативец ќе добие по четврт милион евра за европската титула

Жарко Настоски

Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Жарко Настоски