Сандгрен со прва АТП титула во кариерата

Од:

Само 79 минути му беа потребни на Тенис Сандгрен за да го надигра Камерон Нори во финалето на „ЕјБиСи Класик“ во Оукленд. Американецот го совлада британскиот противник со 6-4 6-2 и со тоа ја освои својата прва титула!

Досега 63-тиот во светот играше само едно финале – во Хјустон во 2018.

Во Оуклeнд тој ги отстрани Максимилијан Мартерер, Марко Чекинато, Леонардо Мајер и Филип Колшрајбер пред да се справи беспрекорно со Нори и да триумфира со трофејот. Ова беше трета победа на Сандгрен над Британецот од вкупно 7 натпревари меѓу нив, со што го спречи Нори исто така да ја освои првата титула во своето прво финале.

Американецот освои 76 отсто од поените на прв сервис и направи 17 неизнудени грешки при 29 за противникот.

– Немам зборови. Многу работа, многу тренинзи, многу жртви се прават само за да се стигне до финишот. И да победам таму … немам зборови, рече возбудениот Сандгрен, кој играше четвртфинале на Австралија Опен 2018 година.

Би можело да ве интересира

АТП му го честиташе роденденот на Федерер

Ѓоковиќ ја зголеми предноста во однос на Надал на врвот на АТП листата

Ана Ололовска

Оже-Алиасим е најмладиот финалист на турнир од АТП 500

Вавринка со прво финале на АТП турнир по двете операции

ВИДЕО: АТП претстави нов екипен турнир

Наум Локоски

Тим го победи Нишикори и чека пораз на Федерер за пласман во полуфиналето

Наум Локоски