Роналдо со рекорден, десетти хет-трик во репрезентативниот дрес

Од:

Најдобриот португалски фудбалер Кристијано Роналдо постави нов светски рекорд во репрезентативниот дрес.

Фудбалерот на Манчестер јунајтед, синоќа во триумфот над Луксембург со 5:0, три пати се запиша во листата на стрелците. Ова е рекорден, 10. хет-трик за Роналдо кога настапува за репрезентацијата.

Португалија е втора во А-групата од квалификациите за Светското првенство 2022, со 16 бода, зад лидерот Србија која има 17, но и натпревар повеќе. Следуваат Луксембург со 6 бода, Ирска со 5 и Азербејџан со 1.

Директен пласман на Мундијалот во Катар ќе обезбеди првопласираната селекција, додека второто место носи учество во баражот.

Би можело да ве интересира

Ако не изборат пласман во ЛШ Роналдо ќе си замине од Јунајтед

А1он

Роналдо: Другиот Роналдо и Роналдињо ми се идоли, но освоив повеќе од нив

А1он

Роналдо: Рангник направи многу промени во Манчестер, му треба време да ги пренесе своите идеи

Ана Ололовска

Роналдо: Не сум задоволен од резултатите на Манчестер

Катерина Павлова-Николовска

Бонучи за можната пресметка со Португалија во баражот за СП: Роналдо знае дека ќе добие удари по нозете

Ана Ололовска

ФФМ доби 1.300 влезници за мундијалскиот бараж во Палермо

Ана Ололовска