Роџер Федерер објави крај: По две децении кариера оди во пензија

Од:

Швајцарскиот тенисер и еден од најголемите играчи во историјата на спортот ја завршува кариерата. Роџер Федерер заминува во пензија и до крајот на кариерата ќе одигра само уште еден турнир.

Изложбата „Лејвер куп“ на која денеска ќе бидат собрани некои од најдобрите тенисери, ќе биде последен турнир во професионалната кариера на Роџер Федерер.

Своевремено најдобриот тенисер на светот заминува во пензија по две децении кариера, 20 Грен слем титули и уште неколку рекорди со кои Новак Ѓоковиќ ќе се обиде да го стигне.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Големиот Федерер се збогуваше: Емотивно, но во голем стил замина од тенисот

Катерина Павлова-Николовска

Билет за последниот меч на Федерер се продава и за 80.000 евра

А1он

ВИДЕО: Се уште неизвесно кога граѓаните ќе може да докупат стаж за пензија

Народната банка со препораки околу исплатата на априлската пензија

А1он

Во Службен весник објавен Законот кој овозможува докуп на стаж за пензија

ПИОМ ги објасни причините за нераспределените осигуреници во вториот столб

Наум Локоски