Реприза на кошаркарското финале од Пекинг

Од:

Дрим тимот на САД лесно и убедливо ја заврши задачата во полуфиналето против Аргентина славеше со 109:83 и во финалето ќе игра против селекцијата на Шпанија, исто како и пред четири години во Пекинг.

Аргентинците со Џинобили и Скола имаа сили само за едно полувреме, по кое губеа со подносливи 47:40. Потоа Американците се растрчаа по теренот и на крајот победија со 26 поени разлика.

Дурент постигна 19, а Ентони и Џејмс по 18 поени во американскиот состав, додека Ману Џинобили со 18 поени беше најдобар реализатор кај селекцијата која ќе се бори за бронзените медали.

Финалето е закажано за во недела од 16:00 часот.

Би можело да ве интересира

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

Ана Ололовска

Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

А1он

Одложени три од утрешните четири дуели во кошаркарската Евролига

А1он

Џинобили номиниран за член на Куќата на славни

А1он

Легендата на сплитска Југопластика, Горан Собин, почина од срцев удар

А1он

Кевин Дурент најдобар кошаркар во САД за 2021 година

А1он

Leave a Comment

4 × 5 =