Разочараниот Модриќ: Одлучив дали ќе играм за Хрватска во иднина

Од:

Со поразот од Шпанија на пенали, Хрватска пропушти уште една можност да го освои првиот трофеј во својата историја.

А болниот пораз во Ротердам веројатно беше последен меч за националниот тим на Лука Модриќ.

Целата фудбалска јавност пишува за оваа игра како последна на Модриќ во „огнениот“ дрес, а по мечот на таа тема се зафати и играчот од средниот ред на Реал лично.

Одлучив дали во иднина ќе играм за Хрватска, но сега нема да зборувам за тоа“, изјави Модриќ на новинарите по мечот.

Настојувајќи уште да открие што најмногу ги интересира фановите, Модриќ одмавна со главата и повтори: „Не сакам да зборувам за тоа во моментов“.

Модриќ во својата блескава кариера пет пати ја освојуваше Лигата на шампионите со Реал Мадрид, но со репрезентацијата има едно светско сребро и една бронза.

На 38-годишна возраст доби нова шанса да ја освои титулата од репрезентацијата, но доживеа болен пораз во 166-от настап за Хрватска.

Новинарите на шпанскиот бренд шпекулираат дека „десетката“ повеќе нема да игра за Хрватска туку само за Реал Мадрид.

Неговото лице по натпреварот и тоа што го одложува моментот да ја соопшти својата одлука, укажува дека во Ротердам можеби по 17 години завршил со настапот за хрватската репрезентација“, пишува „Марка“.

Би можело да ве интересира

Модриќ повеќе не е резерва, повторно е во првите 11 на Реал

Предраг Петровиќ

Модриќ и Крос не се задоволни од ситуацијата во Реал Мадрид

Фудбалерите на Реал почнаа со подготовки, познато кога Лука Модриќ ќе им се приклучи на соиграчите

Предраг Петровиќ

Повторно е покренато обвинение во Хрватска за Лука Модриќ

Предраг Петровиќ

Модриќ на 37 години има три понуди

Модриќ: Ќе играм за Хрватска и во Лигата на нации

Ана Ололовска