Фудбалерите на Реал почнаа со подготовки, познато кога Лука Модриќ ќе им се приклучи на соиграчите

Од:

Капитенот на хрватската фудбалска репрезентација, Лука Модриќ, на 19 јули ќе им се придружи на соиграчите во Реал Мадрид и истиот ден ќе одлета со нив за Соединетите Американски Држави, изјави претставник на клубот за Хина.

Фудбалерите на Кралскиот клуб во понеделникот се вратија од одмор во кампот во северното мадридско предградие Валдебебас, каде ги започнаа подготовките за претстојната сезона.

„Лука и останатите репрезентативци, кои играа за своите земји, ќе се вратат на 19 јули пред да заминат за САД“, рече функционерот.

Минатиот месец Модриќ го продолжи договорот за дополнителна сезона, до 30 јуни 2024 година, а на одмор е од 19 јуни и финалето на Лигата на нации, во кое Хрватска загуби од Шпанија откако одигра 11 играчи.

Играчот од средниот ред, кој во септември ќе наполни 38 години, во Реал Мадрид настапува од летото 2012 година. Во претстојната сезона тој ќе биде заменик капитен на тимот, покрај капитенот Нача Фернандез. Двајцата освоија 23 трофеи со Реал Мадрид, а Модриќ одигра 488 натпревари.

Фудбалерите на Реал Мадрид ќе играат во САД на 24 јули против Милан, на 27 јули против Манчестер Јунајтед, на 29 јули против Барселона, а турнејата ќе ја завршат на 3 август со натпреварот против Јувентус. Сите натпревари се играат во рамките на турнирот „Soccer Champions Tour 2023“.

Модриќ и Начо, кои минатата година го освоија Суперкупот на Европа, Светското клупско првенство и Купот на Шпанија, делат два пехари со поранешните соиграчи Карим Бензема и Марсело, кои имаат рекордни 25 освоени трофеи со Реал Мадрид.

Би можело да ве интересира

Модриќ повеќе не е резерва, повторно е во првите 11 на Реал

Предраг Петровиќ

Два гола на Англичанецот за победа на Реал Мадрид против Барса

Модриќ и Крос не се задоволни од ситуацијата во Реал Мадрид

Уапсени тројца фудбалери на Реал Мадрид

Реал нема да потпише договор со Мбапе во овој преоден рок

„Ел Класико“ во Тексас – Барса го „сомле“ Реал