Модриќ и Крос не се задоволни од ситуацијата во Реал Мадрид

Од:

Лука Модриќ и Тони Крос се незадоволни од ситуацијата во Реал Мадрид. Оваа сезона и двајцата играчи го загубија статусот на почетни играчи и често се појавуваат на теренот од клупата за резерви.

Според „Relevo“, раководството на „Кралскиот клуб“ сака Карло Анчелоти повеќе да им верува на младите играчи и да ја намали минутажата на Крос и Модриќ, бидејќи оваа сезона е клучна за реструктуирање и генерациска промена во Реал Мадрид.

Модриќ не е задоволен од статусот на „обичен“ играч. Тој сака да игра главна улога во тимот. Пред сезоната Хрватот неколку пати разговараше со Анчелоти на оваа тема.

Ситуацијата околу Крос е нешто поинаква, но тој, како и Модриќ, сака да си го врати статусот на незаменлив играч. Тој сериозно размислуваше да се пензионира минатата година, но одлучи да го продолжи договорот со Реал Мадрид на една година бидејќи се надеваше дека ќе продолжи да игра одлучувачка улога. „Тој сака да биде оној кој го напушта фудбалот, а не оној од кого заминува фудбалот“ велеа од Реал во врска со размислувањата на Крос за продолжување на кариерата.

И Модриќ и Крос сакаат да го вратат статусот на клучни играчи во средниот ред, и покрај порастот на помладите играчи.

Сезонава Модриќ одигра речиси половина минути од истиот период минатата сезона – 242 наспроти 406. Слична ситуација има и Крос – оваа сезона одигра 278 минути на теренот, минатата сезона – 438.

Би можело да ве интересира

Модриќ повеќе не е резерва, повторно е во првите 11 на Реал

Предраг Петровиќ

Два гола на Англичанецот за победа на Реал Мадрид против Барса

Уапсени тројца фудбалери на Реал Мадрид

Реал нема да потпише договор со Мбапе во овој преоден рок

„Ел Класико“ во Тексас – Барса го „сомле“ Реал

(ВИДЕО) Голманот колабира пред мечот на гигантите, телевизискиот пренос прекинат

Предраг Петровиќ