Рафаел Надал замина на одмор

Од:

Шпанецот Рафаел Надал објави дека во следниот период планира да се одмори. Според него, тој има намера да се врати на терените на турнирот во Акапулко, кој ќе се одржи од 25 февруари до 3 март.

– Ми требаат натпревари, но не можеш да трчаш по нив стално. Неопходно е да се земе предвид возраста. Имам календар и приоритети. Сега сакам да се вратам дома и да се одморам, изјави Надал.

Мојот следен чекор е турнирот Акапулко. Јас секогаш сакам да играм таму. По Акапулко, ќе одам во Индијан Велс. Тоа ми е според календарот. Сигурен сум дека нема да играм на друго место пред овие турнири, дополни Надал.

Би можело да ве интересира

Виландер: Федерер ќе се пензионира на крајот на 2021 година

Ѓоковиќ по жрепката на US Open: Не ми кажувајте каде падна Федерер

Ана Ололовска

Серена против Шарапова во дербито на првото коло на УС Опен

Шарапова: Нема ништо подобро од вечерен меч на УС Опен

Ана Ололовска

Иванишевиќ меѓу номинираните за влез во Куќата на славните

Медведев преку Гофин до трофејот во Синсинати

Ана Ололовска