Приведени 68 лица пред и по натпреварот во Париз

Од:

Француската полиција уапси 68 лица за различни прекршоци на стадионот во Париз и во близина на навивачките зони пред и за време на синоќешниот финален натпревар од Лигата на шампионите меѓу „Реал Мадрид“ и „Ливерпул“.

„Според синоќешните податоци, полицијата на префектурата Париз соопшти дека 68 лица се приведени во фан зоните на Ливерпул и Реал Мадрид во Париз, Сент Дени и во близина на стадионот, се вели во текстот.

Вкупно 238 навивачи добија прва помош поради полесни повреди, јави ТАСС.

Претходно беше објавено дека 46 лица се приведени во Париз и Сен Дени.

Натпреварот заврши со победа на „Реал“ со резултат 1:0.

Би можело да ве интересира

Во Париз е забрането изнајмување електричeн тротинет

(ВИДЕО) Експлозија во Париз, петмина се повредени

Ограбена е златарница во центарот на Париз, штетата е огромна

Предупредување до туристите: Избегнувајте го Париз додека траат протестите – 45000 полицајци мобилизирани

А1он

(ВИДЕО) Мајката на тинејџерот убиен во Франција: Не ја обвинувам полицијата, само тој што пукаше

(ВИДЕО) Голема експлозија во центарот на Париз: Мислевме дека е напад

Катерина Ѓуровски