ВИДЕО: Драма во Париз – Лувр итно евакуиран

Од:

Еден од најпознатите музеи во светот, Лувр во Париз, е затворен поради закана за бомба, јави француски BFMTV.

Тие се повикаа на полициски извори.

Полицијата брзо пристигнала на местото на настанот, околу пладне, а посетителите морале веднаш да ја напуштат зградата.

Информација за затворањето на Лувр објави и управата на музејот на социјалната платформа Икс (Твитер), па музејот ќе остане затворен до крајот на денот.

„Од безбедносни причини, Лувр е затворен за денеска. На посетителите кои купиле билети ќе им бидат вратени парите“, соопшти Лувр на мрежата Х.

На социјалните мрежи се појавија снимки од евакуацијата на посетителите од познатиот музеј.

Би можело да ве интересира

Ковчези оставени пред Ајфеловата кула со натпис „француски војници од Украина“

A1on

Евакуација во Ниш, ќе се дислоцира стара, но моќна бомба на НАТО

Горан Наумовски

Поради наводно подметната бомба евакуирана болница во Москва

Горан Наумовски

Тројца повредени во напад со нож во Париз

Експлодира бомба во центарот на Атина, оштетена зградата на Министерството за труд

Улица во Париз ќе го носи името на Дејвид Боуви

А1он