Улица во Париз ќе го носи името на Дејвид Боуви

Од:

Градските власти во Париз најавиле дека во 13. кварт на левиот брег од Сена ќе се именува улица според познатиот музичар Дејвид Боуви. Таа ќе го носи името „Ру Дејвид Боуви“ (Rue David Bowie).

Се работи за новоизградена улица според планот за трансформација на квартот.

На 8 јануари се навршуваат осум години од смртта на музичкиот великан, кој почина како последица на рак на црниот дроб.

Би можело да ве интересира

Тројца повредени во напад со нож во Париз

ВИДЕО: Драма во Париз – Лувр итно евакуиран

Во Париз е забрането изнајмување електричeн тротинет

(ВИДЕО) Експлозија во Париз, петмина се повредени

Ограбена е златарница во центарот на Париз, штетата е огромна

Предупредување до туристите: Избегнувајте го Париз додека траат протестите – 45000 полицајци мобилизирани

А1он