Потпретседателот на ФИФА: УЕФА мора да ја исфрли Србија од идните натпреварувања

Од:

Потпретседателот на ФИФА, Џим Бојс во разговор за ББС има порача на челниците на УЕФА сериозно да размислат за суспендирање на Србија од идните натпревари поради неодамнешните расистички инциденти во Крушевац.

Дени Роуз тврди дека во текот на целиот натпревар за бараж на Европското првенство помеѓу младите репрезентации на Србија и Англија бил навредуван на расна основа, како и дека го погодиле два камења во главата.

„Мислам дека најмала казна е да играат без публика, а постои и опција Србија да биде суспендирана во идните натпреварувања“, рече Бојс.

Потпретседателот на ФИФА потсети дека ова не и е прв инцидент на Србија.

„Ова не е прв пат Србија да има сериозни проблеми, а ако се предвид дека УЕФА не толерира расизам во никаква форма, мислам дека казната треба да биде ригорозна. Моментално ситуацијата е таква што паричната казна не дава ефект. Мороните кои ги предизвикуваат ваквите инциденти не ги засега колку пари ќе плати фудбалскиот сојуз. Мора сериозно да се пристапи кон проблемот, посебно против Фудбалскиот Сојуз на Србија“, изјави Бојс.

 

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) 17-годишен тинејџер колабираше по натпреварот и почина во соблекувалната

Горан Наумовски

„Бомбоњера“ заминува во историјата

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Најлудото дерби, тепачки и целосен хаос: Седум црвени и девет жолти картони

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Скандал: Џака како Зидан, удри противник со глава

Ана Ололовска

Почина легендарен шпански фудбалер

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Општа тепачка по дербито на Јувентус и Интер

Предраг Петровиќ