Почина легендарен шпански фудбалер

Од:

Поранешниот легендарен играчна Бетис, Луис Маркез, почина на 51-годишна возраст. Трагичната вест дојде од Севиља, бидејќи Бетис потврди дека еден од најголемите фудбалери во историјата на клубот, Луис Маркез, почина на 51-годишна возраст. Играчот од средниот ред кој повеќе од една деценија играше за Бетис, почина по долга борба со канцерот.

Тој пристигна во Бетис во 1989 година и го доби прекарот „Шустер“ бидејќи по својата игра, градба и изглед наликуваше на германскиот играч за врска Бернд Шустер. За клубот играше од 1989 до 2000 година, а кога почна да игра за зелено-белите беа во втората лига.

Набрзо влегоа во највисокото ниво, а Маркез, кој е роден во Севиља, е со тимот за кој навива уште од детството. Од враќањето во првата лига, тие редовно играат на пример на „Бенито Виљамарина“, а тимот стигна до едно финале на Купот на кралот. Маркез со својот клуб во Европа играше во Купот на УЕФА и Купот на победниците на куповите, а голот што го постигна на мечот со Атлетико Мадрид се уште се памети. П

Во 2000 година замина во Ваљадолид, каде играше две сезони. За Бетис одигра 202 натпревари и постигна 16 голови.

Би можело да ве интересира

Марсеј остана без тренер

Предраг Петровиќ

УЕФА ги казни Романците поради транспарентот „Косово е Србија“

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Во Аргентина: Се степаа хулигани и полицијата, се спасуваа деца од стадион

Сензационален гол од 50 метра: Го лобуваше голманот од пола терен

Македонија забележа победа над Малта од 0-2

(ВИДЕО) Натпреварот Романија – Косово прекинат, па продолжен поради скандирање: „Косово е Србија“

Горан Наумовски