По првиот викенд во Пекинг – студ и „брутален“ карантин

Од:

Првиот викенд на Зимските олимписки игри во Пекинг поминува во знакот на големиот студ во Кина, но и на многу жалби на спортистите – Швеѓаните се жалат на греењето, Русите и Полјаците на хотелите во карантин, Германците на храна, додека Финците тврдат дека се загрозени нивните човекови права поради изолацијата на нивниот хокеарски тим.

dobivaj vesti na viber

Швеѓаните беа лути откако нивната натпреварувачка во скиатлонот во саботата Фрида Карлсон колабираше откако заврши петта на трката на 15 километри на планината Жангиџаку, каде што температурата беше -24 степени и покрај тоа што правилата на Интернационалната скијачка федерација (ФИС) дозволува скијање само до -20 степени.

„Има лимит за температурата, но кој го мери ветерот. Ако ФИС вели дека е -17 и има ветер, а со ветерот е -35, што да правиме тогаш“, вели шведскиот тренер Андерс Бистрем.

Поголеми проблеми претставуваат условите за спортистите во изолација. Повеќе од 350 учесници на Олимпијадата, од кои десетина спортисти беа позитивни од 23 јануари, и дел од спортистите мораат да поминат во изолација во олимпиското село, но други се однесени во хотели за карантин.

Јука Јалонен, тренерот на финскиот машки хокеарски тим ја обвини Кина дека ги прекршува правата на неговите хокеари, откако го држеа Марко Антила во изолација иако неговиот последен позитивен тест беше пред 18 дена.

„Знаеме дека е целосно здрав и тоа значи дека Кина не му ги почитува човековите права. Медицински тој веќе не е заразен, не сфаќам што се случува“, вели Јалонен.

Сличен проблем има и полската натпреварувачка во брзо лизгање на кратки патеки, Наталија Малишевска, на која прво и беше дозволено да учествува на трката на 500 метри во саботата, а потоа пред стартот неколку часа подоцна беше изолирана по позитивен тест.

Руската биатлонка Валерина Васнецова исто така е во хотел за карантин и вели дека состојбата е очајна.

„Плачам секој ден, зошто се однесуваат вака со нас спортистите“, изјави Васнецова.

Германскиот скијачки тренер, Кристијан Швајгер, пак се жали на храната која ја добиваат скијачите за одложениот спуст.

„Исхраната е многу сомнителна. Очекував олимпискиот комитет да е способен да им даде топол оброк на спортисите. Наместо тоа има чипс, ореви и чоколадо. Смешно“, изјави Швајгер.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шчербакова го освои златото во уметничко лизгање

А1он

ВИДЕО: Трусова направи историски подвиг, па во солзи изјави дека се откажува

А1он

Гисин повторно најдобра во комбинација

ВИДЕО: Лизгачката која несакајќи ги покажа градите на последните Олимписки игри, сега освои златен медал

А1он

Одермат златен во велеслалом, Словенецот Крањец сензацонално до среброто

Блинкен не исклучува руски напад врз Украина и за време на ЗОИ во Пекинг

А1он