ВИДЕО: Трусова направи историски подвиг, па во солзи изјави дека се откажува

Од:

Oткако во последната недела фокусот беше на нејзината сонародничка Камила Валиева и позитивниот допинг тест, уметничкото лизгање сега е „потресено“ од однесувањето на освојувачката на сребрениот медал, Александра Трусова по поразот во финалето во Пекинг.

17-годишната Трусова стана првата лизгачка во историјата која остварила пет четворни скокови во една програма, освојувајќи најдобри 177.13 во слободната програма, но на крајот задоволувајќи се само со среброто зад уште една Русинка, Ана Шчербакова.

По ова, таа беше забележана како вреска на својот тренер: „Го мразам овој спорт. Никогаш повеќе нема да лизгам. Го мразам, го мразам“.

По смирувањето на страстите, таа даде интервју за руската „Мач ТВ“.

„Имав пет четворни скока. Ги видовте резултатите, знаете што се случи. Тоа дека нема веќе да лизгам? Ќе видите! Зошто плачам! Бидејќи ми се плаче. Тука сум веќе три недели без мојата мајка и моите кучиња. Затоа плачам“, изјави Трусова.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шчербакова го освои златото во уметничко лизгање

А1он

Гисин повторно најдобра во комбинација

ВИДЕО: Лизгачката која несакајќи ги покажа градите на последните Олимписки игри, сега освои златен медал

А1он

Одермат златен во велеслалом, Словенецот Крањец сензацонално до среброто

Блинкен не исклучува руски напад врз Украина и за време на ЗОИ во Пекинг

А1он

Кошмарна олимпијада за Михаела Шифрин

Ана Ололовска