Одермат златен во велеслалом, Словенецот Крањец сензацонално до среброто

Од:

Марко Одермат го освои златниот медал во велеслалом во алпско скијање на Зимските Олимписки игри во Пекинг.

Швајцарецот дојде до своето прво одличје во кариерата на едни Олимписки игри и тоа со вкупно време по двете трки од 2:09,35 минути. Втор беше Словенецот Жан Крањец, кој има 19 стотинки послабо време од победникот, додека на победничкиот пиедестал имаше место и за Французинот Матје Февр.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шчербакова го освои златото во уметничко лизгање

А1он

ВИДЕО: Трусова направи историски подвиг, па во солзи изјави дека се откажува

А1он

Гисин повторно најдобра во комбинација

ВИДЕО: Лизгачката која несакајќи ги покажа градите на последните Олимписки игри, сега освои златен медал

А1он

Блинкен не исклучува руски напад врз Украина и за време на ЗОИ во Пекинг

А1он

Кошмарна олимпијада за Михаела Шифрин

Ана Ололовска