zoi peking

Спорт

ВИДЕО: Шчербакова го освои златото во уметничко лизгање

А1он
Русинката Ана Шчербакова го освои златниот медал во категоријата уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пекинг. Нејзината сонародничка Александра Трусова го освои второто место,
Спорт

ВИДЕО: Трусова направи историски подвиг, па во солзи изјави дека се откажува

А1он
Oткако во последната недела фокусот беше на нејзината сонародничка Камила Валиева и позитивниот допинг тест, уметничкото лизгање сега е „потресено“ од однесувањето на освојувачката на
Спорт

ВИДЕО: Лизгачката која несакајќи ги покажа градите на последните Олимписки игри, сега освои златен медал

А1он
Француската лизгачка го поправи малерот од последните Зимски олимписки игри и стигна до златниот медал. Габриела Пападакис заедно со нејзиниот партнер Јала Сизерон го соборија
Спорт

Одермат златен во велеслалом, Словенецот Крањец сензацонално до среброто

А1он
Марко Одермат го освои златниот медал во велеслалом во алпско скијање на Зимските Олимписки игри во Пекинг. Швајцарецот дојде до своето прво одличје во кариерата
Свет

Блинкен не исклучува руски напад врз Украина и за време на ЗОИ во Пекинг

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави денеска дека Русија концентрира сѐ поголема војска до границата со Украина и предупреди на можноста од воен напад за
Спорт

Ставре Јада на 86 место во квалификациите на спринтот од 1,5 километар

А1он
Македонскиот нордиец Ставре Јада утрово се појави во квалификациите во спринтот на 1,5 километар на Зимските олимписки игри во Пекинг и на крајот во конкуренција