zoi

Спорт

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

А1он
Јапонскиот олимписки комитет одлучи да ја одобри кандидатурата на Сапоро за домаќин на Зимските олимписки игри во 2030 година, објави „Кјодо“. Сапоро првично сакаше да
Спорт

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

А1он
Јапонскиот олимписки комитет одлучи да ја одобри кандидатурата на Сапоро за домаќин на Зимските олимписки игри во 2030 година, објави „Кјодо“. Сапоро првично сакаше да
Спорт

Жителите на Калгари на референдум ја отфрлија кандидатурата за ЗОИ 2026

А1он
Граѓаните на канадскиот град Калгари преку референдумот ја отфрлија кандидатура за организација на Зимски олимписки игри во 2026 година. Повеќе од 300.000 жители гласаа на
Спорт

Милано и Кортина д’Ампецо претенденти за ЗОИ 2026

А1он
Италијанските градови Милано и Кортина д’Ампецо ќе претендираат за домаќини на Зимските олимписки игри во 2026 година. Италијанскиот олимписки комитет официјално го објави поднесувањето на
Спорт

Милано и Торино со заедничка кандидатура за ЗОИ 2026

А1он
Италијанскиот олимписки комитет со писмо го информирал Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) за можноста да ги организира Зимските олимписки игри во 2026 година заеднички во градовите
Спорт

Вирусната епидемија на Игрите во Пјогчанг потекнува од преносливи тоалети

А1он
Причината за вирусот што се појави пред почетокот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг се резервоари со вода во тоалетите. Министерството за здравство на Јужна
Спорт

Јужнокорејски скијачи доживотно суспендирани поради сексуален напад

А1он
Двајца јужнокорејски скијачи, кои се натпреваруваа на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, добија доживотни суспензии поради сексуално вознемирување на колешки од националниот тим за време