Пандев и донесе победа на Џенова над Сасуоло

Одличен почеток на годината за капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев кој вечерва со гол постигнат во финишот на мечот обезбеди победа за Џенова во дуелот со Сасуоло.

Средбата заврши со резултат 2:1. Џенова поведе преку Кришито од пенал во 29. минута, четири минути подоцна изедначи Обијанг, а решавачкиот момент се случи во 86. минута кога Пандев натрча на една нафрлена топка, а по одбранетиот првичен удар, во пад ја зафати топката со глава и постигна гол за голема радост на домашните навивачи.

Со новите три бода, Џенова не е веќе последна во Серија А. Сега има 14 бода (19.место),  исто колку и Бреша која е 18-та. Најблиски екипи надвор од „зоната на испаѓање“ се Сампдорија и Лече со по 15 бода.

Италија во Скопје со нов селектор, Манчини си поднесе оставка

(ВИДЕО) Навивачите на Интер направија хаос: Упаднаа во хотелот кај фудбалерите и направија луда атмосфера

(ВИДЕО) Легендата во солзи на теренот: Дали е ова крајот на една од најголемите кариери?