Нори го освои трофејот во Индијан Велс

Од:

Британскиот тенисер Камерон Нори е победник на престижниот турнир во Индијан Велс (САД). За него ова е прв Мастерс трофеј.

Нори ноќеска во финалето кое траеше нешто помалку од два часа, беше подобар од Грузиецот Николоз Басилашвили со 2:1, по сетови 3:6, 6:4 и 6:1.

За Нори ова е втора титула во кариерата и 47-ма победа во сезоната 2021 по која тој од 26. оди на 15 . место на АТП ранг-листата.

АТП Мастерс 1000 во Индијан Велс се играше за нагхраден фонд од 8,3 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

ВИДЕО: Индијан Велс заврши за Ѓоковиќ, елиминиран е од 20-годишен Италијанец

Откако се пласираше во осминафиналето, Алкараз на камерата напиша необична порака

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Новак се мачеше со Вукиќ, но победи во Калифорнија по пет години

Предраг Петровиќ

Новак Ѓоковиќ немаше избор, се повлече од Индијан Велс

Катерина Ѓуровски

Серена не го доигра натпреварот со Мугуруса