Серена не го доигра натпреварот со Мугуруса

Од:

Американската тенисерја Серена Вилијамс не ја помина третата рунда од турнирот во Индијан Велс против Гарбине Мугуруса поради здравствени проблеми.

По 6:3, 1:0 во корист на Шпанката, Серена направи тешка одлука да не го продолжи мечот.

Претходно таа се консултираше со лекар и тренерот, а потоа се повлече од турнрот.

Во следниот круг, Мугуруса ќе се соочи со Кики Бертенс, која ја совлада Јоана Конта со 7:6, 6:4.

Во следното коло се пласираа и Барти, Свитолина, Андреску, Халеп, Ванг и Вондроусова.

Би можело да ве интересира

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

ВИДЕО: Индијан Велс заврши за Ѓоковиќ, елиминиран е од 20-годишен Италијанец

Откако се пласираше во осминафиналето, Алкараз на камерата напиша необична порака

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Новак се мачеше со Вукиќ, но победи во Калифорнија по пет години

Предраг Петровиќ

„Добре дојде, прекрасен ангелу“: Серена Вилијамс го роди вторто дете

Горан Наумовски

Серена Вилијамс е бремена: На забавата го откри полот на бебето